"Všemohoucí, věčný Bože, Tys povolal svatého Ondřeje za apoštola, aby hlásal evangelium a byl pastýřem Tvé církve; na jeho přímluvu stále ochraňuj a veď všechen svůj lid. Prosíme o to skrze Tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen."(závěrečná modlitba z breviáře)  

Při pohledu na Olomouc od jihu vytváří zvláštní dominantu v předměstské části prospektu vysoká jehlanovitá věž kostela sv. Ondřeje ve Slavoníně. Při bližším pohledu rozeznáme v průčelí kostela mohutnou zvonici s renesančním cimbuřím.

Farní kostel je zasvěcen sv. Ondřeji, který byl prvním apoštolem a bratrem Šimona-Petra. Jeho socha je na hlavním oltáři uprostřed a jeho atribut je kříž do písmene X na jakém byl ukřižován. Po stranách je sv. Petr a Pavel. Na stropních obrazech je znázorněn Ježíš, jak povolává Ondřeje a další rybáře, aby jej následovali. Na druhém obraze již hlásá Ondřej Boží slovo lidem (v jižním Rusku a na Balkáně) a na třetím obraze je jeho ukřižování v Patrasu.

březen 2025

Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem (Apoštolátu modlitby) na rok 2025

Úmysly modlitby apoštolátu:

Úmysl papeže

Za rodiny v krizi

Modleme se, aby zlomené rodiny nalezly uzdravení svých ran v odpuštění a vzájemném znovunalezení svých darů, i v jejich odlišnostech.

Národní úmysl

Za účastníky národní pouti

Modleme se, aby se poutníci do Říma vrátili do svých domovů s pokojnou nadějí, radostnou vírou a novou odvahou svědčit o Kristu.

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc březen 2025

Modleme se za uzdravení papeže Františka a jeho brzký návrat do plné služby

Papež František při tradiční modlitbě Anděl Páně na první březnovou neděli řekl: "V srdci cítím požehnání, které se skrývá v křehkosti, protože právě v těchto chvílích se učíme ještě více důvěřovat Hospodinu; zároveň děkuji Bohu, protože mi dává příležitost sdílet na těle i na duchu stav tolika nemocných a trpících lidí." Andrea Riccardi, zakladatel komunity Sant'Egidio, reagoval na ohlasy na sociálních sítích: "Krkavci začínají opět kroužit." Vždy, když je papež hospitalizován, nastává doba spekulací. Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný. Může trvat déle, než se plně zotaví z oboustranného zápalu plic. Je mu 88 let a je nyní druhým nejstarším papežem v úřadu. Jeho plíce zůstávají jeho Achillovou patou: V mládí mu byla chirurgicky odstraněna část pravé plíce.

Vzpomeňme, "podmíněné prohlášení o rezignaci" předložil kardinálu státnímu sekretáři Pietru Parolinovi již v roce 2013! Pro všechny případy: nehoda, riskantní operace a možnost upadnutí do kómatu, chronická nemoc, která ho učiní nezpůsobilým k výkonu úřadu, pokus o atentát. Bylo by nezodpovědné, kdyby se i takto nepřipravil. A že se můžeme dočíst, že si někteří kardinálové sbalili kufry na cestu do Říma? Někteří působí tímto dojmem. Které obavy jsou opravdové a které předstírané? Které spekulace jsou prostě nevkusné? Ti, kdo spekulují nahlas, také vyvolávají určitý obraz: klerikální neúctu. Nestačí si říci: Čekat a doufat. Otázky zní: na co? Kánon 232 § 2 CIC/1983 stanoví: "Má-li se papež vzdát svého úřadu, vyžaduje se k platnosti, aby vzdání se bylo učiněno svobodně a dostatečně zveřejněno, nikoli však, aby bylo někým přijato." Papež Benedikt XVI. to učinil. Někteří mu to vyčítali. Jeho odvážný krok však ukázal, že pokud se papež již necítí na svůj úřad, je lepší, když odstoupí.

Ve své autobiografii s názvem Naděje říká: "Pokud jde o mou smrt, mám velmi pragmatický postoj. A totéž platí i pro riziko možných pokusů o atentát. Až přijde čas, nebudu pohřben v bazilice svatého Petra, ale v bazilice Santa Maria Maggiore: Vatikán je místem mého posledního působení na zemi, ale ne místem mého pobytu na věčnosti." Papež je připraven na život i na smrt. Jedno i druhé je pro něj cesta k tomu jedinému důležitému. Nepřipravuje sebe, ani církev na "konec", nýbrž na "dovršení". Vidí ve všem počátek toho, v čem křesťan nachází sílu naděje: Pán na nás nejen čeká, ale jde nám naproti. 

Denní modlitba apoštolátu modlitby

Nebeský Otče, kladu před tebe celý dnešní den a ve spojení s tvým Synem, který ve mši svaté neustále zpřítomňuje svou oběť za záchranu světa, ti v něm nabízím své modlitby, práce, utrpení i radosti. Duch Svatý, který vedl Ježíše, ať je i mým průvodcem a dává mi sílu svědčit o tvé lásce. Spolu s Pannou Marií, Matkou našeho Pána a Matkou církve, to všechno přináším jako svou nepatrnou oběť zvláště na úmysly Svatého otce a našich biskupů. 


Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!